prof. Ing. Jozef JANOVEC, DrSc.

Charakteristika

Vo vednom odbore Materiály (v zahraničí je známy pod názvom  Materials Science) začal pôsobiť v osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď vznikal tento odbor, ako dôsledok integračných tendencií medzi tematicky príbuznými odbormi, ako Fyzikálna metalurgia, Chemická metalurgia, Fyzika kondenzovaných látok, Anorganická chémia, Fyzikálna chémia, ku ktorým neskôr pribudli nanomateriály a  kľúčové materiály pre niektoré informačné, resp. biomedicínske technológie. Venoval sa hlavne štúdiu difúznych procesov z hľadiska mechanizmu, kinetiky, termodynamiky a elektrochemickej odozvy. Z materiálového hľadiska za spočiatku zameral na legované ocele pre energetický priemysel a neskôr na štruktúrne komplexné binárne resp. ternárne zliatiny na báze hliníka, vrátane kvázikryštalických štruktúr.

Je autorom 99 vedeckých prác publikovaných v časopisoch indexovaných v databáze Current Contents, ktoré boli podľa databázy Web of Science citované viac ako 1000 krát, čo zodpovedá h-indexu 20.

Pedagogická činnosť

Vyučoval/vyučuje celkom 12 predmetov na druhom a treťom stupni vysokoškolského vzdelávania, z toho päť na MTF STU v Bratislave, tri na HF/FMMR VŠT/TU v Košiciach, tri na PF UPJŠ v Košiciach a jeden na FSI VUT v Brne.

Je autorom troch vysokoškolských učebníc:

• Janovec – M. Skarba – P. Grgač – F. Gömöry – M. Kusý – P. Gogola: Progresívne materiály a technológie, Nakladateľstvo STU, Bratislava 2012.
  • Moravčík – R. Čička – M. Hazlinger – P. Hvizdoš – J. Janovec: Úvod do materiálového inžinierstva I, Nakladateľstvo STU, Bratislava 2015.
  • J. Novotný – Š. Michna – J. Janovec: Vybrané kapitoly z fyziky kovů, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem – Fakulta strojního inženýrství, Ústí nad Labem 2019.

Výskumná činnosť

Zodpovedný/vedúci riešiteľ 17 projektov, z toho jedného EURATOM, dvoch COST, troch bilaterálnych, dvoch APVV, ôsmich VEGA a jedného zo štrukturálnych fondov. Riešiteľ ďalších 10 projektov, z toho jedného v rámci rámcového programu EK, jedného APVV, šiestich VEGA a dvoch zo štrukturálnych fondov.

Je autorom vyše 60 výskumných správ pre prax, expertných správ a znaleckých posudkov. Najčastejšími spoluautormi týchto prác boli (bez titulov): A. Výrostková, M. Dománková, H. J. Grabke, V. Karel., B. Štefan, P. Záhumenský, J. Blach, P. Ševc a M. Kusý.

Výber publikačnej činnosti

• Janovec – A. Výrostková – A. Holý: The effect of tempering on development of carbide particles in 2.7Cr–0.6Mo–0.3V steel, Journal of Materials Science, 27, 1992, 6564–6572.
  • Výrostková – A. Kroupa – J. Janovec – M. Svoboda: Carbide reactions and phase equilibria in low alloy Cr–Mo–V steels tempered at 773–993 K, Part I: Experimental measurements, Acta Materialia, 46, 1998, 31–38.
  • Janovec: Nature of alloy steel intergranular embrittlement, VEDA, Bratislava 1999.
  • Janovec – D. Grman – J. Perháčová – P. Lejček – J. Patscheider – P. Ševc: Thermodynamics of phosphorus grain boundary segregation in polycrystalline low–alloy steels, Surface and Interface Analysis, 30, 2000, 354–358.
  • Vach – T. Kuníková – M. Dománková – P. Ševc – Ľ. Čaplovič – P. Gogola – J. Janovec: Evolution of secondary phases in austenitic stainless steels during long–term exposures at 600, 650 and 800°C, Materials Characterization, 59, 2008, 1792–1798.
  • Černičková – Švec – S. Watanabe – Ľ. Čaplovič – M. Mihalkovič – V. Kolesár – P. Priputen – J. Bednarčík – D. Janičkovič – J. Janovec: Fine structure of phases of ε–family in Al73.8Pd11.9Co14.3 alloy, Journal of Alloys and Compounds, 609, 2014, 73–79.
  • I. Černičková – L. Ďuriška – P. Švec – P. Švec, Sr – M. Mihalkovič – P. Priputen – P. Šulhánek – J. Janovec: Contribution to Al-Pd-Co system: Structural studies of epsilon phase and proposal of partial isothermal section at 1035 °C, Journal of Alloys and Compounds, 896, 2021, 162898.

Doplňujúce údaje

• nositeľ medaily Vynikajúci študent VŠT udelenej pri príležitosti ukončenia vysokoškolského štúdia (1980);
  • predseda Vedeckej rady Ústavu materiálového výskumu SAV (1991-1993, 1997-1999 a 2000-2002);
  • člen Vedeckej rady Hutníckej fakulty/Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TU v Košiciach (1991-1994, 2021-trvá);
  • získal štipendium od Max-Planck-Gesellschaft (Nemecko) pre vedeckých pracovníkov (1993-1994);
  • člen v Minerals-Metals-Materials-Society, USA (1995-2015),
  • člen redakčnej rady časopisu Kovové Materiály (1999-trvá);
  • člen Vedeckej rady Materiálovotechnologickej fakulty STU so sídlom v Trnave (2006-2015);
  • riaditeľ Ústavu materiálov Materiálovotechnologickej fakulty STU so sídlom v Trnave (2007-2014);
  • získal ocenenie rektora STU – profesor roka 2009;
  • člen Vedeckej rady Fyzikálneho ústavu SAV (2010-2018);
  • člen Slovenskej komisie pre vedecké hodnosti MŠVVŠ SR (2011-2021);
  • získal cenu Vedec roka 2012 na STU v kategórii významný vedecký prínos;
  • vedecký tajomník Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (2017-2019);
  • člen Vedeckej rady Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach (2019-trvá);
  • člen Vedeckej rady Fakulty strojního inženýrství UJEP v Ústí nad Labem (2019-trvá);
  • ocenenie Plaketou STU pri príležitosti životného jubilea (2021);
  • garant študijného programu Náuka o materiáloch(na 3. stupni štúdia) a spolugarant odboru HKIK Materiály na FMMR TUKE (2022-trvá).